Już po raz kolejny Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej (w skrócie LSMO) przebiegała w ramach imprezy astronomicznej ASTROSHOW organizowanej przez producenta i dystrybutora sprzętu optycznego, firmę Delta Optical. Impreza odbywa się każdego roku w innej miejscowości, aby uczestnicy mogli również poznać uroki danego regionu. W tym roku został wybrany ośrodek w Spale.
Pierwsi uczestnicy zaczęli się pojawiać już około godz. 13.00 w czwartek 29 sierpnia. Dwie godziny później została uruchomiona recepcja ASTROSHOW i każdy z uczestników LSMO otrzymał pakiet powitalny, a w nim m.in. koszulkę i kubek z logo Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej.
Oficjalne otwarcie III Międzynarodowego Otwartego Zlotu Miłośników Astronomii Delta Optical ASTROSHOW nastąpiło o godz. 18.00, natomiast po kolacji, o godz. 20.00 kilkadziesiąt osób wzięło udział w otwarciu Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej. Podczas otwarcia ogłosiliśmy konkursy fotograficzne oraz konkursy rysunkowe. W tym roku uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy, z których każda posiadała swój indywidualny program: „Epsilon” – grupa osób dorosłych i starszej młodzieży oraz „Sigma” – grupa młodych badaczy wraz z opiekunami.
Po uroczystym otwarciu LSMO wybraliśmy się na nocne łowy fotograficzne (i nie tylko) stawonogów. W celu przywabienia nocnych owadów zostało zastosowane specjalne podświetlane płótno. Szczególnie młodzi badacze wykazali się dużą inicjatywą i udało im się odnaleźć oraz schwytać do specjalnych pojemników interesujące gatunki owadów. Zostały zgromadzone obiekty do obserwacji w kolejnym dniu, a wszystkim dobrze zrobił wieczorny pobyt na świeżym powietrzu. Około godz. 22.00 zakończyliśmy łowy entomologiczne i część uczestników LSMO udała się na gwiezdne polowanie z grupą astronomiczną.
W piątek od godz. 10.00 w poszczególnych grupach trwały zajęcia. W grupie Epsilon (dorośli) odbył się wykład o budowie i rodzajach mikroskopów z omówieniem ich najważniejszych parametrów, natomiast w grupie Sigma młodzi badacze uczestniczyli w dwóch edukacyjnych zabawach – „Co to takiego” oraz „Kto pracuje przy mikroskopie”, mających pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność do późniejszych prac przy mikroskopach.
O godz. 11.00 większość uczestników udała się na spotkanie z jedynym w historii polskim kosmonautą, panem Mirosławem Hermaszewskim.
Zakłóciło to poważnie ustalony wcześniej program, gdyż zaplanowane zajęcia grupy Epsilon trzeba było przeprowadzić tego samego dnia dopiero po godz. 20.00. Uczestnicy osobiście przećwiczyli ustawianie kontrastu fazowego i ciemnego pola na mikroskopie biologicznym.
Około godz. 14.00 wspólnie pozowaliśmy do pamiątkowego zdjęcia grupy mikroskopowej (LSMO) i astronomicznej z gen. Mirosławem Hermaszewskim.
Następnie wróciliśmy na interesujący wykład „Czyj to włos?” i warsztaty mikroskopowe przygotowane i przeprowadzone przez lekarza weterynarii, panią Agnieszkę Drzewiecką.
Po obiedzie obie grupy (Epsilon oraz Sigma) spotkały się na wykładzie gościa specjalnego, pana Jacka Kurzawy, znakomitego entomologa i administratora Polskiego Forum Entomologicznego www.entomo.pl.
Później, po rozdaniu specjalnych pojemników na okazy, uczestnicy LSMO udali się pod jego kierunkiem na pasjonującą przyrodniczą wyprawę terenową, która tak pochłonęła uczestników, że o mały włos spóźniliby się na kolację o godz. 19.00. Po kolacji kontynuowaliśmy zajęcia mikroskopowe, aż do późnych godzin nocnych.
W sobotę po śniadaniu w grupie Epsilon gość specjalny, pan Janusz Jeziorski poprowadził wykład o mikrofotografii i zaprezentował wykonane przez siebie pod mikroskopem biologicznym zdjęcia kryształów i innych substancji chemicznych. Fotografie zapierały dech w piersiach swoją finezją i kompozycją artystyczną. Pan Janusz został zasypany przez uczestników wieloma pytaniami dotyczącymi jego techniki fotograficznej.
W tym samym czasie pan Jacek Kurzawa opowiadał w grupie Sigma o owadach. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym w jaki sposób założyć ich hodowlę, o ciekawych zachowaniach owadów, o tym jak je rozpoznawać, a także odpowiedział na wszystkie pytania nurtujące uczestników. Młodzi badacze zbierali kolejne obiekty i kontynuowali obserwacje mikroskopowe na świeżym powietrzu. Po powrocie do sali adepci mikroskopii rozwiązywali zagadkę kryminalną - „Czyj to włos”, a następnie rysowali obraz widziany pod mikroskopem. Najlepszy rysunek włosa widzianego pod mikroskopem w bardzo dużym powiększeniu wykonała Marta Mikołajczyk.
Młodzi badacze przywieźli także swoje preparaty i obiekty do obserwacji mikroskopowej. Najlepszy zestaw przygotował Michał Chmielewski m.in. bryłę soli z kopalni w Kłodawie i piasek, z którego później wszyscy robiliśmy preparaty stałe i mogliśmy obejrzeć różnorodne ziarenka piasku pod mikroskopem w świetle spolaryzowanym.
Tymczasem w grupie Epsilon p. Jacek Kurzawa podzielił się wiedzą w zakresie wykonywania, edycji i obróbki zdjęć mikroskopowych z wykorzystaniem bardzo przydatnego oprogramowania Helicon Focus Pro, jednocześnie prezentując na żywo jego możliwości. Dzięki tym wskazówkom uczestnicy z grupy Epsilon wykonali później własne zdjęcia mikroskopowe i trójwymiarowe modele obiektów obserwowanych pod mikroskopem stereoskopowym i biologicznym.
W trakcie warsztatów mikroskopowych uczestnicy mieli możliwość obejrzenia pod mikroskopem biologicznym w przechodzącym świetle spolaryzowanym i na mikroskopie polaryzacyjnym szlifów różnych minerałów m.in. jaspisu, fluorytu, skamieniałego drewna, gabra ( skała, która występuje na księżycu), łupki grafitowe i wielu innych a także pod mikroskopem stereoskopowym kilkanaście różnych minerałów m.in. gabro, chalcedon, malachit, fluoryt i innych.
Zajęcia trwały do obiadu, po którym Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej została oficjalnie zamknięta. Wszyscy uczestnicy LSMO otrzymali dyplomy, a młodzi badacze z grupy Sigma za aktywny udział w prowadzonych zajęciach i zaangażowanie w wykonywanie rysunków otrzymali w prezencie „Skarbczyk Ziemi” - zestaw skamielin i minerałów do obserwacji pod mikroskopem. Wierzymy, że zestaw ten rozwinie wielką przygodę młodych badaczy z Nauką. Najbardziej żądni wiedzy uczestnicy LSMO mogli po obiedzie skorzystać z indywidualnych konsultacji z naszymi specjalistami, aby wyjaśnić nurtujące ich kwestie dotyczące mikroskopii i kamer.
Zwycięzcy konkursów fotograficznych LSMO w poszczególnych kategoriach zostali ogłoszeni następnego dnia w niedzielę rano podczas oficjalnego zamknięcia ASTROSHOW.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Zwycięzcy otrzymali specjalny kupon rabatowy w wysokości 200 zł.
Poniżej prezentujemy nagrodzone prace a także zdjęcia innych uczestników.
Grupa Sigma, czyli grupa młodych badaczy, miała swój konkurs rysunkowy.
Wszystkie prace zostały wywieszone w galerii na stołówce i każdy z uczestników ASTROSHOW mógł podziwiać rysunki dzieci. Młodzi naukowcy z zaangażowaniem wybierali obiekty do rysowania lub wykorzystywali własną fantazję. Dlatego postanowiliśmy nagrodzić wszystkich młodych badaczy (wszyscy otrzymali „Skarbczyk Ziemi”). Zwracamy uwagę na pracę Michała ( 6 lat), którego rysunek pająka zrobił na nas szczególne wrażenie. Poniżej prezentujemy wybrane prace:
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej za zaangażowanie.
Czekamy na propozycje kolejnych ośrodków, w których warto zorganizować kolejną Letnią Szkołę Mikroskopii Optycznej, a także na propozycje tematów, jakie warto poruszyć oraz dowolne inne sugestie. Będziemy wdzięczni za nadsyłane opinie.
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy,
Zespół Delta Optical